Proplast s.r.o.Proplast s.r.o.Proplast s.r.o.Proplast s.r.o.
Zpracování laminátů

Výhody a použití laminátuO výrobcích

Naše výrobky jsou vyráběny z polyesterové pryskyřice vyztužené skelným vláknem, tento materiál je všeobecně známý jako laminát, nebo sklolaminát. Tento materiál je natolik variabilní, že je možné připravit takové ideální složení komponentů, které dokonale odpovídá požadavkům a potřebám finálnímu výrobku. Námi nabízené výrobky jsou určené pro běžné, až extrémní používání s vysokou odolností proti případnému poškození, proražení. Chemické složení materiálu odpovídá s velkou rezervou hygienickým normám a navíc, např. v pohledové části je tzv. ÚV stabilizátor, takže je použití laminátubarevně takřka neměnný.
Instalace a manipulace jsou velmi jednoduché, jelikož pro provoz je potřeba minimum pomocných prací a prvků. Údržba je také jednoduchá a vyžaduje jen základní hygienický standard, (omýt mydlinkovým roztokem, popřípadě přeleštit přípravky určené pro údržbu laku osobního automobilu).

Přednosti sklolaminátových výrobků:

Kompozitové (sklolaminátové) výrobky mají obrovskou převahu kladných vlastností nad zápornými vlastnostmi.

MONOLITICKÉ VÝROBKY

– to znamená, že ani jedna část, i sebemenší, není k bazénu přilepena, přivařena, či jinak uchycena. Naše výrobky jsou vyráběny vždy z jednoho kusu a to znamená absolutní pevnost a nepropustnost i po desítkách let provozu.

CHEMICKÁ ODOLNOST

– pro porovnání, totožný materiál je používán v průmyslu. Například v procesu odsíření elektráren, kde v obdobných nádržích je zachytávána agresivní kyselina sírová. V petrochemickém průmyslu se jedná o zásobníky ropy a jejich produktů. Jako všeobecný příklad jsou cisterny které navážejí benzín k čerpacím stanicím. Dalším agresivním prostředím jsou čističky odpadních vod, kde čpavkovým výparům odolává jenom nerez a sklolaminát.

HYGIENICKÁ NEZÁVADNOST

– Vyrábějí se nádrže a jímky pro zpracování vinné révy, tankery pro mléko, přepravníky jedlích olejů, atd. To je důkazem schválení státního hygienika, že tento materiál je vhodný i pro potravinářský průmysl a tím pádem splňuje nejnáročnější kritéria.

PEVNOST A PRUŽNOST

– tento materiál byl zvolen pro výrobu lyží, hokejek, pro vozy F1, motorové čluny, kánoe, atd. Při představě jak extrémně jsou tyto výrobky namáhány, je jasné že není možné materiálově konkurovat. Proto se stávají sklolaminátové výrobky téměř nezničitelné.

STÁLOBAREVNOST

– Pohledové části výrobků jsou vyrobeny ze specielně upravené pryskyřice, která se nazývá Gelcoat. Tento materiál obsahuje řadu přísad z kterých je jedna nazývá tzv. UV stabilizátor. Ten zajišťuje odolnost proti ultrafialovému záření a tím pádem barevnou stálost, takže neexistuje závada jako u jiných materiálů.

NÍZKÁ HMOTNOST

– i když sklo a pryskyřice mají poměrně vysokou hustotu a tím pádem hmotnost, jejich kombinace dává materiálu vysokou pevnost. Takže při ideálním návrhu a zpracování technologického postupu, podpořenou statickým výpočtem, je finální výrobek extrémně lehký.

Toto jsou jen základní přednosti sklolaminátu a při posouzení s ostatními materiály, je zcela jasné, že mírně vyšší cena, je bohatě násobena kvalitou a životností finálních výrobků, kterým lze jen těžko konkurovat.